کتابخانه شخصی خود را بسازید

کتابخانه شخصی خود را بسازید

کتابخانه های خانگی اغلب خصوصی و شخصی هستند و می توان گفت دکوراسیون کتابخانه هر فرد در خانه بیانگر و معرف شخصیت اوست. نه تنها یک سرگرمی به شمار می رود بلکه می تواند بسیار مفید و کارآمد نیز باشد. اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که به جمع آروی مجموعه هایی از کتاب های مختلف علاقه مند و مشتاق هستید و از طرفی ایجاد یک کتاب خانه خانگی را کار دشواری می دانید، توصیه می کنیم ایده های ما را که در این مطلب ذکر کرده ایم، با دقت مطالعه و اجرا کنید؛ تا شما هم بتوانیدکتابخانه شخصی خود را در خانه خود داشته باشید.

انتخاب و اختصاص دادن یک اتاق مناسب و فضای کافی برای کتابخانه

فضا و اتاقی که قرار است کتابخانه در آن قرار گیرد، از اهمیت زیادی برخوردار است. این فضا باید دارای سقفی بلند باشد و جا به اندازه کافی برای قرار دادن وسایل مرتبط فعلی و وسایلی که ممکن است در آینده به این قسمت اضافه شود، وجود داشته باشد. البته این نکته را نیز فراموش نکنید، که حتما لازم نیست یک اتاق مجزا را برای کتابخانه در نظر بگیرید. بلکه شما می توانید قسمتی از اتاق خواب خود و یا قسمتی از هر فضای دیگر در خانه را به آن اختصاص دهید.

کتابخانه

انتخاب و استفاده از طبقات مناسب و کارآمد

ببینید چه نوع طبقه بندی برای فضای مورد نظر شما مناسب تر است. شما می توانید با توجه به فضایی که دارید از طبقات تو کار، ایستاده، چوبی، فلزی و… استفاده کنید.

رنگ، بافت و نحوه استفاده از مواد

رنگ ها و بافت ها می توانند در سبک و جلوه دکوراسیون کتابخانه خانگی شما بسیار موثر باشند. بنابراین هوشمندانه و با اطلاعات کافی به انتخاب رنگ و بافت برای وسایلکتابخانه خود بپردازید. برای مثال بافت های چوبی بزرگ با رنگ های تیره، سبکی کلاسیک و آنتیک به کتابخانه خانگی شما می دهد. همچنین بافت های ظریف تر با رنگ های روشن و ملایم سبکی مدرن ایجاد می کنند و سبب می شوند فضای شما بازتر و وسیع تر گردد.

استفاده ازقالیچه، لامپ ها و میز و صندلی در دکوراسیون کتابخانه

فراموش نکنید که کتابخانه خانگی صرفا به قفسه های پر از کتاب ختم نمی شود؛ بلکه وجود وسایلی از قبیل میز و صندلی راحت، قالیچه و نورپردازی مناسب و اصولی بسیار لازم و ضروری هستند. زیرا هر کدام از این وسایل می توانند در راحت تر و آرام تر شدن محیط کمک کنند و سبب شوند محیطی گرم و خوشایند برای مطالعه شما فراهم گردد.

کتابخانه زندان نیست

نکته بسیار مهم دیگر این است که شما مجازید و حتی توصیه می شود در کتابخانه خود از گیاهان سبز و شاداب، قاب عکس عزیزانتان و آثار هنری مورد علاقه خود استفاده کنید و فضایی دوست داشتنی برای خود خلق کنید؛ که از گذراندن اوقاتتان در آن خسته نشوید.

Leave a Reply