طراحی شومینه سنگی

طراحی شومینه سنگی

نصب و طراحی شومینه سنگی

شومینه یک واژه خارجی است. با اینکه در کشور ما در قدیم انواع شومینه مخصوصاً نوع چوبی آن زیاد استفاده می شده است، ما واژه خاصی برای آن سراغ نداریم و از همین لغت خارجی استفاده می کنیم که به معنای دودکش است و منظور از آن فضای اجاقی است که بسیار به کار برده می شود.

امروزه نوع هیزمی و گازی آن در خانه های لوکس و در اتاق های نشیمن بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. مصالح عمده آجر، خاک و سیمان نسوز است. آجرهای نسوز در اشکال مختلف تولید می شوند، که به فرم این وسیله بسیار کمک می کنند.

ساختار طراحی شومینه سنگی

معمولاً شومینه دارای منقل و کوره است. این منقل با توجه به سوخت هیزمی یا گازی شومینه متفاوت است. معمولاً‌ در ورودی کوره وسیله ای به نام دمپر اضافه می کنند؛ که باعث می شود گرمای زیادی از فضا خارج نشود و این فلز در فصل هایی از سال که از آن استفاده نمی شود. بوسیله زنجیری، مسیر دودکش را می بندد تا از انتقال باد به این قسمت جلوگیری شود.

نکته اساسی و مهم

چنانچه شومینه گازی باشد، رعایت مسائل ایمنی در مورد شیر گاز و مخصوصاً‌ ترموکوپل که در هنگام وزش جریان خاصی مثل باد و خاموش شدن شعله ها، جریان گاز را متوقف می کند، اهمیت فراوان دارد. در تزئین و کاربرد آن مصالح مختلفی از جمله سنگ، سرامیک، آجر، کاشی، گچ، سیمان سفید و فلزات رنگی مخصوصاً برنز بکار می روند. امروزه با استفاده از ورقه های آهن، طرح های زیبایی ساخته می شود.

چطور طراحی شومینه سنگی را با دکوراسیون هماهنگ کنیم؟

یک شومینه هرچند هم که قدیمی باشد، اگر در تزیینات آن اعمال سلیقه شود، جلوه خاصی پیدا می کند. یک رنگ ساده، استفاده از آینه، استفاده از یک الوار به عنوان طاقچه، استفاده از صفحات فرفوژه در جلوی آتشدان، طرز چیدمان مبل ها، استفاده از شمعدان، گلدان، تابلوی هنری و قاب عکس هماهنگ؛ همگی تاثیر زیادی در این مرکز توجه به جا خواهند گذاشت.

می‌توانید موارد مشابه آن‌ها را داشته باشید.

– رنگ‌آمیزی دور و طراحی شومینه سنگی با توجه به رنگ‌ دیوار و سقف، جلوه خاصی به آن می بخشد. می‌توانید در جایی که سقف فیروزه ای است، مشکی را به عنوان رنگ طاقچه انتخاب کنید.

– استفاده از آینه در بالای آن و انعکاس نور حاصل از آن احساس تازگی و باز بودن فضا را می دهد.

 

 

 

– در جای دیگر می بینید که چطور با نصب یک تخته الوار در بالای شومینه‌ جدید شیشه ای و قرار دادن تابلو و گلدان در زمینه دیوار طوسی پشت آن می توان بین وسایل هماهنگی برقرار کرد.

– در جاهای کوچک می توانید فضای دور آن را از کف تا سقف آجر و آن را متضاد با دیوار رنگ کنید. (مثلا قهوه ای در برابر سفید). با این ارتفاع، اتاق بزرگ تر به نظر می رسد.

 

 

– یک اتاق خواب قدیمی با سه رنگ وسایل متضاد و یک گلدان گل طبیعی تغییر چشم گیری می کند.

– اگر شومینه در وسط دیوار نباشد، می توانید از یک طاقچه استفاده کنید و آن را تا جاهای خالی ادامه دهید و در انتها با قرار دادن یک گلدان گل کوچک با شاخه بلند خطای دید ایجاد کنید.

– در مورد شومینه های ساده در جلوی آتشدان، از یک فرفوژه هماهنگ با میز عسلی استفاده کنید.

– می توان از شومینه های چند وجهی به عنوان پارتیشن استفاده کرد و دو قسمت از خانه را با آن تفکیک کرد.

 

– قرار دادن میز ناهارخوری و مبل در کنار شومینه حتی اگر خاموش هم باشد، ساده ترین غذاها و محیط ها را لذیذتر می کند.

 

– برای تنوع، هرچند وقت یک بار شومینه های از جنس آجر را متنوع رنگ کنید.

– در اتاق پذیرایی که خطوط مستقیم زیادی دارد و سرد و بی روح به نظر می رسد، با استفاده از آجر یا کاشی های تزیینی به شکل هلال در دور شومینه این نقص را بر طرف کنید.

Leave a Reply