رنگ سبز در دکوراسیون داخلی

رنگ سبز در دکوراسیون داخلی

سبز متمایل به طوسی، سبز زیتونی، سبز متمایل به زرد، سبز یشمی و بسیاری دیگر در کنار هزاران سایه مختلف این رنگ زیبا نشان دهنده گستره بی مرز این رنگ هستند. بی‌دلیل نیست که رنگ سبز بعد از رنگ آبی به عنوان محبوب‌ترین رنگ دنیا شناخته می‌شود. مدیر اجرایی موسسه رنگ پانتون می‌گوید که « سبز فراوان ترین رنگ در طبیعت است و چشم انسان از هر رنگ دیگری در بین طیف‌های رنگی، بیشتر سبز را در طبیعت می‌بیند.» این مسئله باعث می‌شود که کار کردن با رنگ سبز در دکوراسیون دشوار شود؛ چرا که چشم ما به این رنگ در طبیعت عادت کرده و در نتیجه انتخاب بین طیف‌های مختلف سبز رنگ کار سختی می‌شود.

سبز آنقدر محبوب است که در کل سال ۲۰۱۳ به عنوان فراگیرترین و محبوب‌ترین رنگ سال شناخته شد. با تمام این اوصاف، در این مطلب تزئین می خواهد در مورد رنگ سبز و استفاده از آن در فضای داخلی خانه با شما صحبت کنید. این مطلب را بخوانید و از ایده‌های موجود در آن در طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود استفاده کنید. اکنون که به پیشواز روزهای بهاری می رویم، این رنگ می‌تواند به خانه شما حال و هوایی بهاری بدهد.

سبز در مرکز چرخه رنگ قرار دارد و زرد گرم را با آبی خنک متعادل می‌کند. رنگ سبز در دکوراسیون معمولا تداعی کننده جوانی، تولد دوباره، توازن، و آرامش است. با این حال، در برخی از فرهنگ‌های آسیایی، رنگ سبز نماد بیماری است، به همین دلیل به کار بردن رنگ‌مایه‌های قرمز در کنار این رنگ می‌تواند حس و حال بیمار گونه آن را از بین ببرد.

در فرهنگ آزتک ها (یک تمدن سرخ پوستی در آمریکای مرکزی و کشور مکزیک) سبز به عنوان رنگ وفاداری شناخته می‌شود، چرا که پرهای کوئتزل (quetzal: نوعی پرنده) به رنگ سبز است و این پرنده در بین این قبایل و به ویژه رئیس قبیله جایگاه ویژه‌ای دارد. در فرهنگ هندو از سبز زمردی برای تنظیم کردن چاکرای قلب یا نقطه انرژی به منظور رها شدن آزادانه عشق از درون فرد استفاده می‌شود.

یک تیم پژوهشی که توسط روانشناس دانشگاه مونیخ با نام استفان لیچتنفلد (Stephanie Lichtenfeld) هدایت می‌شد، در سال ۲۰۱۱ پژوهشی انجام داد و طی آن گزارش کرد که فقط مقادیر اندکی سبز «نوعی از پردازش باز (ذهنی) و خالص که برای انجام کارهای خلاقانه به آن نیاز است» در انسان تحریک می‌شود و در نتیجه این نوع فعالیت بهتر انجام می‌شود… سبز در فعالیت‌های نوآورانه تاثیرگذار است، اما هیچ اثری در فرایندهای تحلیلی ندارد.»

بنابراین اگر می‌خواهید پرنده خلاقیت در شما به پرواز دربیاید، باید مقداری رنگ سبز را به فضای زندگی و یا اتاق کار خود اضافه کنید.

متخصص می‌گوید: «سبز چشم انسان را به گونه‌ای تحت تاثیر قرار می‌‌دهد، که او بدون آنکه متوجه شود آرام می‌شود. سبز در مرکز چرخه رنگ قرار گرفته و به همین دلیل رنگ توازن و تعادل است. اگر به جهان پیرامون خود توجه کنیم و در طبیعت نگاه کنیم، متوجه حضور فراوان رنگ سبز می‌شویم و این خود نشانه‌ای بر اهمیت این رنگ است.»

این که رنگ سبز در دکوراسیون منزل تداعی کننده رشد و تازگی است و قدرت آن در ایجاد خلاقیت، این رنگ را بسیار مناسب فضای آشپزخانه می‌کند؛ فضایی که قرار است در آن وعده‌های غذایی خوشمزه و جذاب پخته شود.

یکی از این روانشناسان مشهور گفته است: «من به طرز عجیبی عاشق رنگ سبز در دکوراسیون هستم. رنگی که در انسان‌ها همیشه نشانه‌ای از فطرت هنرمندانه دارد و در ملل مختلف نشانه‌ای از آسان‌گیری است. آسان‌گیری که ممکن است گاهی تبدیل به سقوط اخلاق شود.

اگر مطالعه تفریح اصلی شماست، یک اتاق سبزرنگ می‌تواند فضای بسیاری خوبی برای این کار باشد. یک کتابخانه سبز رنگ با کاناپه‌ای که به رنگ سبز متمایل به طوسی است، ترکیب زیبایی ایجاد می کند

در فنگ شویی رنگ سبز بیان کننده عنصر چوب است و گزینه بسیار خوبی برای تقویت سلامتی و توازن زندگی خانوادگی است. طبق پژوهشی که توسط یکی از روانشناس رنگ، انجام شده، این رنگ همچنین می‌تواند به ما نیرویی دوباره ببخشید و خستگی را کاهش دهد.

در دوربین‌های مکان یاب مخصوص شب از رنگ سبز استفاده می‌شود و این موضوع دلیل بسیار خوبی دارد: رنگ سبز رنگی است که چشم انسان بسیار به آن حساس است.

البته رنگ سبز با اکولوژی (بوم شناسی) مترادف است، بنابراین اگر خیلی دوست ندارید از رنگ سبز در طراحی داخلی خانه خود استفاده کنید، گل‌ها و گیاهان را جایگزین کنید. با ایجاد یک دیوار زنده (دیوار گیاهی) یا هر نوع گل و گیاه سبز رنگ، طبیعت را وارد فضای زندگی خود کرده و از این طریق هم به طبیعت نزدیک شوید و هم در زندگی خود توازن ایجاد کنید.

One Response

 1. دیوارکوب
  | پاسخ

  ايران تک دکور : طراحي ، ساخت
  و نصب انواع کابينت ، کمد ، ميز ،
  پارکت ، ديوارکوب ، جالباسي، ويترين با
  بهترين کيفيت و طرح مورد نظر شما با کمترين قيمت .

Leave a Reply